زرافه نامه

یادداشت‌های یک عدد زرافه

زرافه نامه

یادداشت‌های یک عدد زرافه

زرافه نامه

سر به سر درخت میگذارد
و گردن دراز میکند
زرافه
با پیژامه ی خال خال نارنجی!

(علی کمالی)

آخرین افاضات

عزت

پنجشنبه, ۱۸ مهر ۱۳۹۲، ۱۱:۳۱ ب.ظ

حضرت آقا چند روز پیش در مراسم اعطای سردوشی به دانشجویان دانشگاههای افسری ارتش، بیاناتی فرمودند. یک قسمت از این بیانات را بخوانید:

«...آنچه براى نظام جمهورى اسلامى حائز اهمّیّت است، استحکام ساخت درونىِ نظام جمهورى اسلامى است، استحکام درونى ملّت ایران است؛ همان چیزى که از روز اوّل تا امروز توانسته است این کشور را حفظ کند؛ اتّحاد ملّى، توجّه به آرمانهاى والاى نظام جمهورى اسلامى، توجّه به عزت ملی. ملّت ایران ملّت عزیزى است؛ انقلاب عزّت ملّت را به آنها برگرداند. گذشت آن زمانى که در خاک ایران یک گروهبان آمریکایى جرئت میکرد بزند توى گوش یک سرهنگ ایرانى؛ آن روزى که مسئولین کشور عزیز ما مجبور بودند که ملاحظهى دشمنان زیادهخواه و افزونخواه را بکنند، گذشت. جمهورى اسلامى، ملّت ایران را عزیز کرد، این عزّت باقى است، روز به روز هم این عزّت افزایش پیدا کرده است، بعد از این هم، هم وظیفهى آحاد مسئولین، و هم وظیفهى عموم ملّت ایران است که این عزّت را پاس دارند، از آن دفاع کنند. یک ملّت، با هویت اصلى خود، با عزّت خود سرافراز میماند و میتواند به پیشرفت برسد...»

خب این حرفها بسیار مهم و با معنی بود. یکی اینکه آقا می گویند گذشت آن زمانیکه ما مجبور بودیم ملاحظه این زیاده خواهان به عبارتی پررو را بکنیم. الان موضع ما قدرت است. پس می شود نتیجه گرفت این تحلیلی که دوستان چند وقت پیش از نرمش قهرمانانه می کردند و آن را به نوعی صلح تشبیه می کردند، بسیار تعبیر بیخودی است. البته همان موقع هم اگر کمی بیشتر دقت می کردند و پس و پیش حرفهای ایشان را هم می خواندند، متوجه اصل داستان می شدند.

این استحکام ساخت درونی نظام هم آقا خیلی رویش تاکید می کنند که راستش در مورد آن مطالعه ای نداشته ام. ان شاءالله در مورد آن می خوانم و اینجا برداشتم را می نویسم.

اما بهانه اصلی این مطلب آن سه خط آخر این پاراگراف بود. آنجا که آقا می گویند که وظیفه آحاد ملت (که من و شما هم داخلش هستیم!) این است که از این عزت پاسداری و دفاع کنیم. پس همه ما به قولی می توانیم جزو سپاه پاسدارانِ دفاع از عزت ملی باشیم!

خوشحال می شوم هرکدامتان بنویسید که به نظر شما چه کارهایی باید بکنیم تا وظیفه خودمان را انجام دهیم و از این عزت دفاع کنیم. خیلی هم تخیلی نباشد! سعی کنیم عینی و ملموس بنویسیم. من همین الان چند چیز که به نظرم می رسد را خواهم نوشت:

1. خب فکر کنم همه ما دانشجو هستیم. البته من فعلا فارغ التحصیل و پشت کنکوری ام! یکی از چیزهایی که من در طول این چهارسال می دیدم و واقعا الان که فکر می کنم بسیار ناراحت می شوم، وقت تلف کردن جماعت دانشجو ـ که خودم هم یکی از آنها بودم ـ هست. یعنی عجیب وقتها تلف می شود. حتی در داخل کلاس ها با گوش نکردن به حرف استاد و در عوض بازی کردن با این بازی های متنوع آندروید! خب آیا این کار ـ یعنی بی توجهی به مظهر علم که همان کلاس درس و استاد هست ـ نوعی بی عزت کردن خودمان نیست؟ علم مسلما عزت می آورد، و بی توجهی به آن و سبک انگاشتنش بی عزتی. بله این را می دانم که بسیاری از دروس و کلاس ها بی فایده هستند. اما هرکسی مسئولیتی دارد. وظیفه اصلی دانشجو هم درس خواندن و توجه به آن است.

2. پژوهش هایی هم انجام دهیم در طول تحصیلمان. البته پژوهش به درد بخور و حسابی. نه از آن نوع کارهایی که مثلا رابطه بین توانمندسازی کارکنان سازمان با کیفیت قهوه شان را می سنجد! کاری انجام بدهیم که به درد کشورمان بخورد. نگوییم به پژوهش ها اهمیت نمی دهند و کسی تحویلشان نمی گیرد و از این حرفها. می دانم مشکلات زیادی است. اما این کم محلی های مسئولان وظیفه را از روی دوش ما بر نمی دارد. کار را که برای خدا انجام دهیم، خدا خودش هم به آن کار برکت می دهد. پیشنهادم هم پژوهش های فرهنگی در سطح دانشگاه هاست که خیلی کم انجام شده. چه چیزی بالاتر از عزت فرهنگی؟

3. وقت خودمان را هم تلف نکنیم. وقت تلف کردن عزت انسان را از او می گیرد. مسلما وقتی خودمان پیش خودمان عزت نداشته باشیم، نمی توانیم به جامعه عزت ببخشیم. بعضی مواقع هست که انسان حوصله درس ندارد. خب ورزش هست. فیلم خوب. کتاب خوب. من عمیقا معتقدم که هیچ چیزی بهتر از کتاب برای جلوگیری از تلف شدن وقت نیست. حتی رمان هم بهتر از سر خاراندن و به در و دیوار نگاه کردن است. 

4. گناه نکنیم. این باعث عزت نفس می شود و آدمی که عزت نفس داشته باشد، به بقیه و جامعه هم عزت می بخشد. البته انتظار نداشته باشیم که با یک روز گناه نکردن، عزتمند شویم در حد بارسلونا! کم کم، آرام آرام و با دل صبر.

...

پیشنهاد بدهید. بنویسید که چه کنیم تا باعث دفاع از عزت ملی شویم و آن را افزایش دهیم.


 • زرافه

وقت

گناه

نظرات (۱۵)

قطعن موافقم...فقط یه چیزی،سحرخیزی را تمرین کنیم.آن ها که رفته اند این راه را گفته اند معجزه می کند...(به طور مشخص منظورم این است که بین اذان و طلوع آفتاب بیدار باشیم)
پاسخ:
اوهوم. نکته خوبی را گفتید. نمیدانم در این بین الطلوعین چه رمزی نهفته است که خوابیدن در آن کراهت شدید دارد. یعنی نزدیک به حرام! شاید هشتاد درصد مردم هم (از جمله خودم!) در این موقع میخوابیم و یه کراهت شدید به امری عادی برایمان تبدیل شده.
ممنون از تذکرتان. باید فکری کرد!
 • حسین بوذرجمهری
 • سلام
  من هم با مواردت موافقم و مورد مهتاب خانم هم که خیلی عالی بود
  اضافه کنم که اول باید عزت را بشناسیم بعد باید خودمان عزت نفس پیدا کنیم. عزت نفس جمعی محصول عزت نفسهای فردی است. بعد باید کاری کنیم دیگران هم عزت نفس پیدا کنند.
  کارهای عملی اش میشود همینهایی که گفتی. مثلا من بعنوان یک حزب اللهی وقتی فوق لیسانس قبول شوم به دیگر حزب اللهی ها عزت نفس داده ام و به خودم هم. مثل وقتی چمران را میبینیم.
  عزت نفس با غرور نیز همپوشانیهایی دارد که یعنی غرور نیز یک ویژگی مثبت است ولی از حد که بگذرد تکبر میشود و منفی است. مثلا غرور ملی واژه ای مثبت است
  یاعلی
  پاسخ:
  سلام حسین عزیز
  بله واقعا. من به شهید چمران عزیز غبطه میخورم. نمونه یک فردی که سراسر عزت بود و بس.
  گفتی اول باید عزت را بشناسیم. کنجکاو شدم که منظورت را از آن بدانم. عزت را برایم تعریف کن لطفا.
  بله، یکی از مهمترین مسائل، همین عزت در مدارج علمی ست که اگر از این جنبه نگاه کنیم (همین افزایش عزت علمی حزب اللهی ها و بچه مذهبی ها) بنظرم خیلی این امر برای ماها مهم می شود. شما فکر کن یک استاد، پزشک و دکتر مذهبی و حزب اللهی چه تاثیر فراوانی در اطراف خودش میگذارد. یک استاد عالم حزب اللهی. تصورش هم لذت بخش است!
  یک توضیح دیگر هم بده حسین. اینکه غرور در چه صورتی مثبت است. غرور فردی منظورم است. قبلا نشنیده بودم که در حد خودش خوب است. حد خودش یعنی چه؟
  ممنون:)
 • محتـ ـسبـ
 • سلام
  بنظرم توی زمینه های علمی خیلی باید بیشتر از این ها فعالیت کنیم
  فکر میکنم پایه ی نظام با فعالیت های علمی و تولید علم علی الخصوص محکم تر میشه و قاعدتا عزت بالاتر میره
  عزت نظام هم به نظرم تعریفش میشه استقلال خارجی و اقتدار داخلی و هر نوع فعالیتی در راستای افزایش این دو مورد قاعدتا میشه عزت مندی نظام و ملت
  اما بنظرم تولید علم فعلا از هر کاری واجب تره پس با حرفاتون موافقم
  پاسخ:
  سلام
  ممنون. بله واقعا، در این شرایط بنظرم هیچ چیزی به اندازه تولید علم مفید، نمیتواند باعث افزایش عزت ملی بشود.
  شما فکر کن این چیزی که آقا توصیفش میکنند چقدر جالب است. اینکه در دوره پنجاه-شصت سال آینده، در دنیا هرکس بخواهد به علم روز دسترسی داشته باشد، مجبور شود فارسی یاد بگیرد! یعنی دقیقا برعکس شرایط الان. اما آیا این شدنی ست؟... همه چیز بستگی به خودمان (بدنه دانشجویی و علمی کشور) دارد.
  سلام عزیز دل:)

  ناز نفست:دی

  البته معلومه که هر کسی عروسیش اونم شبش! خوشحاله....

  برمیگردم ایشالا مطلبتو میخونم
  کوتاه تر بنویس ما سر شلوغها هم برسیم بخونیم
  ممنون

  برم گزارش آزمایشگاهمو بنویسم...
  پاسخ:
  سلام لذیذ دل:)
  ناز وجودت:دی
  صد البته!
  فعلا که سرم خلوته زیاد درکت نمیکنم!
  نوشتی بعدا بخون! :دی
  برگشتیم
  و هرچند گزارش آزمایشگاه ننوشتیم اما مطلب شما را خواندیم...

  البته من خودم سعی میکنم واقعا وقت تلف نکنم اا مشکلم در مدیریت زمان است

  مدیریت زمان و برنامه ریزی هم خیلی مهم است
  حالا از روزانه و هفتگی اش بگیر برو تا برنامه ریزی کلان 50 ساله برای نظام...
  پاسخ:
  لطف کردی!
  آره، منم مدیریت زمان ندارم اصلا.
  نظم خیلی مهمه تو زندگی که باید به سمتش بریم.
  شنیدم آقا مجتبی تهرانی هم یک اسوه بوده در این زمینه.
  ممنون بازم:)
 • ...:: بخاری ::...
 • like ur logical thoughts!
  really I'd say :)
  پاسخ:
  thanks
  :)
 • ...:: بخاری ::...
 • برنامه ریزی شدید شدید شدید
  اهتمام به امور مستحب(واجب که خب جای خود داره و گفتن نداره.) مثلن همین که مهتاب عزیزم گفته.
  اینم استادمون چند روز پیش اضافه کرد که حدیث داریم از در خونه که میری بیرون دنبال کار، بگو انا القوی... :) مومن قویه خب :)
  ضمن اینکه با 2ی شما موافقم،بدفرم!
  یاعلی.
  پاسخ:
  میشود توضیح بدید که این برنامه ریزی شدید شدید شدید چجوری عملی میشه؟ چون من واقعا در این زمینه بشدت ضعف دارم.
  بله واقعا، این نظر مهتاب خانم اگه بتونیم عملی ش کنیم، چون اراده قوی میخواد (خب خواب بعد نماز صبح خیلی حال میده!) بنظرم راه رو خیلی هموار میکنه برای قدم های بلند بعدی.
  فقط همین؟ «انا القوی»؟ چیزی ادامه نداره؟ عُجب نمیاره؟!
  ممنونم از دقت نظرتون بدفرم!
  یاعلی.
  سلام
  به نکته خوبی اشاره کردید...
  من با مهتاب و بخاری موافقم/سحرخیزی+برنامه ریزی شدید
  و اما خودم, یکی بهم گفت : لازم نیست بچه مذهبیا انقدر با این شعار جانم فدای رهبر خودشونو بکشن!فقط روزی نیم ساعت مطالعه کنن
  مطالعه+مطالعه+ مطالعه هدف دار+ برنامه ریزی+ سحرخیزی+....=عزت خودمان و در نتیجه عزت ایران و اسلام
  مچکریم پست خوبی بود
  پاسخ:
  سلام
  با اون کسی که اون حرفو بهتون زده شدیدا موافقم!
  ان شاءالله بتونیم عامل به این دانسته هامون باشیم.
  ممنون:)
 • محمدصادق برجیان
 • به مسلخ کشیدن نفس و به معراج بردن عشق بر شما مبارک باد!
  امیدوارم فردا، غم هایتان قربان شادی هایتان گردد.
  .
  .
  .
  عید قربان مبارک!
  التماس نور!
  پاسخ:
  ممنون برادر. بر شما هم مبارک:)
 • پلڪــــ شیشـہ اے
 • چه بحث توپی 
  عزت
  عزتمندی
  عزت کشور 
  برنامه ریزی
  برای خواب 
  برای مطالعه 
  و حتی برای خوراک ... 
  سبک زندگی ... موثر ...

  با دوستان به شدت موافقم 
  فقط ای کاش یکی به ما هم یاد میداد چه جور میشود برنامه ریزی شدید داشت!

  خداقوت
  یاعلی(صلوات برای فرج)

  پاسخ:
  ممنونم. این برنامه ریزی برای خوراک رو هم خیلی موافقم!
  کلا بنظرم در درجه اول ما اگه بتونیم این خواب و خوراکمون رو بگیریم تو مشتمون، خیلی کار کردیم!
  برنامه ریزی رو هم با شما موافقم. خودمم دقیقا نمیدونم چجوریه.
  اما دیشب داشتم با خودم فک میکردم که شاید نسخه عمومی ای برای همه وجود نداشته باشه. یعنی هرکس باید برنامه ریزی رو ـ به هر شیوه ای که در ابتدا به ذهنش میرسه ـ در آغاز بصورت کوتاه مدت (مثلا برای روز بعد) شروع کنه و در طول زمان با توجه به نکته هایی که دستش میاد این رو اصلاح کنه تا برسه به اون چیزی که به کارهاش نظم میده و مخصوص خودشه. ممکنه هم این شیوه فقط مختص خودش باشه. الته این به ذهنم رسید. حالا نمیدونم درسته یا نه!!
  ممنون. یاعلی
 • سجاد عبدی
 • امروز امتحان ابراهیم...

  امتحان اسماعیل ...

  دیروز پرواز مسلم بر فراز دارالاماره ...

  و اما امروز به بعد سه نقطه ( . . .)      !


  عید قربان بر شما مبارک...
  ▌║█║Copyright ©sajjadabdi ▌║█║

  پاسخ:
  زیبا بود. ممنون
 • پلڪــــ شیشـہ اے
 • عیدتان مبارک 
  بهترین ها از جانب خداوند عیدی تان ان شاالله!
  پاسخ:
  عید شما هم مبارک:)
  ان شاءالله در پناه صاحب این عید سعید باشید.
 • طلبه امروزی
 • سلام

  با مطلب « نگاه یک طلبه به نامحرم » بروز هستم . در این مقاله می خوانید که نگاه طلبه به یک دختر و زن باید چگونه باشد هم از لحاظ نگاه دل و از لحاظ نگاه چشم . نظرات خود را صریح به ما بگویید .
 • پلڪــــ شیشـہ اے
 • سلام علیکم

  همین طوره برای برنامه ریزی بهترین راه همونی است که گفتید دارم سعی میکنم امتحانش کنم 

  متشکرم از دعای زیبایتان
 • سجاد عبدی
 • سلام

  خدا قوت ...

  ــــــــــــــــــــــــــــ

  در خدمتیم با حرفی با شاهین نجفی ملعون :)
  پاسخ:
  سلام
  خدا قوت:)
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی
  Zekr: Download Qur'an Study Software for Windows, Mac, and Linux